Bus a osobówka – czym różni się prowadzenie tych pojazdów?

Jakie pojazdy można prowadzić mając prawo jazdy kategorii B? Większość osób kojarzy tę kategorię wyłącznie z osobówkami. Tymczasem, możliwości jest znacznie więcej. Okazuje się, że tego typu uprawnienia pozwalają na przykład na prowadzenie busa.

Posiadając prawo jazdy kategorii B możemy prowadzić większość pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 t. Zaliczymy do tego grona wszystkie samochody osobowe oraz zdecydowaną większość terenowych. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzać masę pojazdu. Niektóre samochody, zwłaszcza te sprowadzane z zagranicy, potrafią ważyć znacznie więcej.

Z kategorią B można również prowadzić samochody dostawcze, czyli busy lub lekkie ciężarówki, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t. Takimi pojazdami nie można przewozić jednak więcej niż 8 osób (plus kierowca).

Różnice w prowadzeniu osobówki i busa 

Odkąd na polskim rynku zaczęły pojawiać się firmy wynajmujące busy, znacznie więcej kierowców ma szansę zmierzyć się z prowadzeniem tego typu pojazdów. Dla jednych to codzienna praca, dla innych nowość. Czym różni się prowadzenie osobówki od prowadzenia busa?

Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, że busem najczęściej podróżujemy w dłuższe trasy. Tego typu pojazd powinien zatem zapewniać maksymalną wygodę. Dobrej klasy model oferuje wysoki komfort prowadzenia. Siedzenie ustawione jest pod innym kątem niż w tradycyjnej osobówce. Dzięki temu mamy znacznie lepszą widoczność i łatwiej możemy manewrować samochodem.

W przeciwieństwie do auta osobowego, w busie nie mamy lusterka kabinowego, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie ustawienie lusterek bocznych. Przed uruchomieniem pojazdu warto sprawdzić, czy przewożone bagaże są właściwie zabezpieczone. Tych z reguły w busie jest znacznie więcej niż w osobówce, a nieodpowiednie ich ułożenie może stanowić niebezpieczeństwo podczas jazdy, na przykład podczas gwałtownego hamowania.

Do prowadzenia busa trzeba się przyzwyczaić. Pojazd ten jest większy, więc manewrowanie nim wymaga niewielkiej wprawy. Utrudnieniem podczas kierowania tego typu samochodem jest między innymi boczny wiatr. Różnice odczuwa się szczególnie prowadząc auto w otwartej, niezabudowanej przestrzeni. Warto zadbać o płynną jazdę. Dzięki temu nie tylko ograniczymy zużycie paliwa, ale również zadbamy o układ hamulcowy oraz sprzęgło.

Za kierownicą, jak w przypadku każdego innego pojazdu, należy zachować maksymalną czujność oraz koncentrację. Przydatną opcją podczas prowadzenia busa, zwłaszcza w dłuższej trasie, jest automatyczna skrzynia biegów. To zdecydowanie zwiększa komfort podróży.

Warto dodać, że dobre firmy zajmujące się wynajmem busów oferują opcję wynajmu pojazdu z kierowcą. Wówczas nie musimy przejmować się własnymi umiejętnościami czy nieznajomością trasy. W tym wypadku należy jednak sprawdzić umiejętności i uprawnienia kierowcy. Warto postawić na osobę z odpowiednim doświadczeniem.